Almanya’yı sarsan darbe planı: Şüpheliler mahkemede

AA

Almanya’da çökertilen yapılanması üyeleri, hakim karşısına çıkıyor.

Berlin hükümetini şiddet yoluyla devirmeyi planlayan darbeci grubunun yargılandığı duruşma devam ediyor.

Duruşma, yüksek güvenlik önlemleri altında 21 Mayıs Salı günü Frankfurt’ta gerçekleştirilecek.

Darbe şüphelileri mahkemede

Grubun sözde elebaşı, Prens Heinrich XIII olarak bilinen kendini aristokrat emlakçı olarak tanımlayan kişi, onun Rus kız arkadaşı ve aralarında eski bir polis memuru ve şu anda aşırı sağ AfD partisinin milletvekili olan eski bir yargıcın da bulunduğu 7 darbe şüphelisi yargılanıyor.

Scholz’u tutuklayacaklardı

Federal savcılara göre grup, paramiliter kanadı aracılığıyla silahlı destekle Alman Federal Meclisi’ne ev sahipliği yapan Berlin’deki tarihi Reichstag binasına saldırmayı, Federal Meclis üyelerini tutuklamayı ve tutuklanmış Başbakan Olaf Scholz’u Alman ekranlarına çıkarmayı planlıyordu.

Başbakanlık koltuğuna oturacaktı

Alman hükümetini devirme planı başarılı olsaydı, 72 yaşındaki Heinrich ülkenin yeni başbakanı olacaktı.

Kendilerini”İmparatorluk Vatandaşları (Reichsbürger)” olarak tanımlayan 26 örgüt üyesi, Aralık 2022’de düzenlenen operasyonla yakalandı.

Almanya’yı meşru devlet olarak görmüyorlar

Dosyası 425 bin sayfadan oluşan söz konusu dava, Federal Cumhuriyet tarihindeki devlet güvenliğiyle ilgili en büyük dava özelliğini taşıyor.

İç istihbarat raporuna göre, kendilerini “Alman İmparatorluğu Vatandaşı (Reichsbürger)” olarak görenlerin sayısı 23 bin civarında bulunuyor. 2 bin 100 üyesi şiddet kullanmaya hazır grup, Almanya’yı meşru devlet olarak tanımıyor.

Onlara göre Almanya işgal altında

Üyelerden bazıları, monarşi altındaki Alman İmparatorluğu fikrine bağlıyken, bazıları da Nazi taraftarı. Bazı üyeler ise Almanya’nın halen askeri işgal altında olduğuna inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir