YKS 2024 soruları sızdırıldı iddiası: İçişleri Bakanlığı harekete geçti

3 milyon 36 bin 945 üniversite adayının başvurduğu Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) soruların sızdırıldığı iddia edildi.

Sözcü’de yer alan habere göre, Telegram üzerinden yayın yapan, yurt dışı kaynaklı olduğu ileri sürülen bir hesap 8 Haziran’da TYT sonrası, sınavda çıkan 3 soruyu, sınav biter bitmez ÖSYM’den önce paylaşmıştı.

Adaylar, soruların sınavda yer aldığını doğruladı. ÖSYM, TYT sorularını hâlâ resmi olarak açıklamadı. Ancak, TYT’de yaşanan bu durum sınav sonrası olduğu için sınav görevlisi üçüncü şahıslar tarafından yapılmış olabileceği düşünülerek çok ciddiye alınmadı.

24 SORU PAYLAŞILDI İDDİASI

ÖSYM, sınavın ilk aşaması olan Temel Yeterlilik Testi (TYT)’deki bu 3 soruyla ilgili bir açıklama yapmazken, bu kez dün gece saat 24:00 sularında yani sabah 10:15’de başlayan sınavdan 10 saat önce 2024-AYT’de çıkacağı iddia edilen 24 soru yine aynı hesap tarafından Telegram’dan paylaşıldı.

On binlerce kişi Türkçe-matematik ağırlıklı paylaşılan soruları gördü. Üstelik bir de “Sınavınız iyi geçer umarım. Ben elimden geleni yaptım sizin için” mesajı paylaştı.

Adaylar ve aileler, gece boyu soru paylaşılması nedeniyle huzursuz olurken ÖSYM yine bir açıklama yapmadı. Sınav, normal seyri ile 10:15’te başladı.

FİYATI 3 BİN TL

Yurt dışı kaynaklı olduğu düşünülen “AYK 2024 Sızdırılan Sorular” diye başlık açılan Telegram hesabı link de yayımladı. Soru paylaşan hesap ya da hesaptaki şahıslar, adaylara, “Gençler tüm AYT sorularının soru ve cevaplarıyla birlikte sadece fiyatı 3 bin TL. Eğer sınavda başarı göstermek istiyorsan aşağıdaki linkten ulaş” diye çağrı yaptı.

Sorular doğru olmasa bile üniversite sınavı üzerinden dolandırıcılık yapılmaya çalışıldı. Ardından sorular linkte bırakılıp, para kısmı paylaşımdan çıkarıldı.

SINAV SONUNDA NETLEŞECEK

13.15’te tüm adaylar sınavdan çıktıktan sonra, gece paylaşılan soruların sınavda çıkıp çıkmadığını kontrol edilebilecek.

Paylaşım yapılan hesap ise İçişleri Bakanlığı tarafından takibe alındı.

YERLİKAYA’NIN BAŞDANIŞMANI YOLCU: SORULAR HAVUZDAN

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın Başdanışmanı Prof. Dr. Ergun Yolcu “Bahse konu Telegram grubunda yayınlanan ve 2024 yılı AYT soruları olduğu iddia edilen görsellerde yer alan sorularla ilgili yapılan çalışmalarda ilgili soruların ÖSYM ve Milli Eğitim Bakanlığı’na ait resmi internet sitesi soru havuzunda yer aldığı görülmüştür. İlk tespitimiz böyle olup, sınav sonrası tekrar karşılaştırılacak. Takip ediyoruz” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir